ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Ο ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940 ΣΤΟ ΕΚΠΑ

Με τη συμμετοχή των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας και τηρώντας και τιμώντας την παράδοση του ΕΚΠΑ να εορτάζει τος εθνικές επετείους, πραγματοποιήθηκε και αυτή τη χρονιά η εκδήλωση του επισήμου εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, την Παρασκευή, 25 Οκτωβρίου 2019, στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το πρόγραμμα της τελετής περιλάμβανε χαιρετισμό από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Δημόπουλο και ομιλία του αναπληρωτή καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Δημήτριου Μ. Παυλόπουλου με τίτλο «Ο Εικαστικός Λόγος για το Έπος του 1940». Ακολούθησε σύντομο μουσικό πρόγραμμα από τη Χορωδία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών υπό τη διεύθυνση του καθηγητή Νικόλαου Γ. Μαλιάρα. Νωρίτερα, την ίδια ημέρα, πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη και πάντα εξόχως συμβολική στέψη των ανδριάντων στο χώρο των Προπυλαίων.

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών κατά την προσφώνησή του ανέφερε, μεταξύ άλλων, ότι μέσα "από τη λαίλαπα και τη δίνη του Παγκόσμιου Πολέμου και τις αντιξοότητες, το αστείρευτο, πάντα, ψυχικό σθένος και η γενναιότητα του Έθνους μας έγραψαν το μεγάλο Έπος της Εθνικής Αντίστασης, μέχρι την τελική κατάπτωση και συντριβή των φασιστικών και ναζιστικών δυνάμεων, σε συνδυασμό και με τις νίκες των Συμμάχων μας". Μάλιστα τόνισε ότι είναι "ύψιστο χρέος μας παιδευτικό –και γι’ αυτό και εθνικό– να αναδείξουμε του Αγώνες και τις Θυσίες του Έθνους μας για τις Αξίες της Ελευθερίας και της Δημοκρατίας και για την προάσπιση των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων".

Στην εκδήλωση την Κυβέρνηση εκπροσώπησε ο Υφυπουργός Παιδείας, καθηγητής κ. Β. Διγαλάκης. Εκ μέρους του Προέδρου της Βουλής, παρέστη ο Γ' Αντιπρόεδρος, Βουλευτής κ. Α. Μπούρας. Εκ μέρους του ΣΥΡΙΖΑ παρέστη ο καθηγητής και πρώην Υπουργός κ. Χ. Βερναρδάκης. Τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος εκπροσώπησε ο Αρχιμανδρίτης π. Ισίδωρος Τσόρβας. Επίσης, παρέστησαν, μεταξύ άλλων, εκ μέρους του Α/ΓΕΣ ο Ταξίαρχος κ. Παπαλεωνίδας και εκ μέρους του Α/ΓΕΑ ο Αντιπτέραρχος κ. Μπλιούμης.

Μπορείτε να δείτε ΕΔΩτην ομιλία του αναπληρωτή καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Δημήτριου Μ. Παυλόπουλου με τίτλο «Ο Εικαστικός Λόγος για το Έπος του 1940», καθώς και σχετικές εικόνες.