ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΟΥΣ ΨΥΧΩΤΙΚΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΤΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ

Η Πανεπιστημιακή Ψυχιατρική Κλινική, του Τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ, ανέπτυξε στον ιστότοπο του ΓΟΝΚ «Οι Άγιοι Ανάργυροι», δύο σύντομους εύχρηστους και κατανοητούς οδηγούς για χρόνιους ψυχωτικούς ασθενείς και τους οικείους τους ώστε να διατηρηθεί η καλύτερη δυνατή θεραπευτική αποτελεσματικότητα με τους ελάχιστους κινδύνους κατά την περίοδο της κρίσης του CoVID-19, σε θεραπείες που απαιτούν ιδιαίτερο χειρισμό. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να έχουν άμεση πρόσβαση μέσω των κατωτέρω links.

Επίσης η κλινική έχει προχωρήσει σε επικοινωνία με όλους τους ασθενείς οι οποίοι παρακολουθούνται και έχει αναπτύξει διαύλους επικοινωνίας  και σταθερής παρακολούθησης σε πλαίσιο τηλεψυχιατρικής. Το ίδιο μοντέλο έχει ακολουθηθεί στο Πρόγραμμα Ημερήσιας Φροντίδας Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης Χρονίως Πασχόντων του Πανεπιστημιακού Κέντρου Ψυχικής Υγείας.

Κλοζαπίνη-οδηγίες για CoVID-19

Ενέσιμα Αντιψυχωτικά Depot-οδηγίες για CoVID-19