ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΨΗΦΙΣΜΑ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ - ΑΠΩΛΕΙΑ ΑΓΛΑΙΑΣ ΛΙΟΥΡΔΗ

Η Νομική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με βαθιά οδύνη πληροφορήθηκε την απώλεια της

ΑΓΛΑΪΑΣ ΛΙΟΥΡΔΗ

Μόνιμης Επίκουρης Καθηγήτριας Ποινικού Δικαίου-Ποινικής Δικονομίας

της Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ

Η εκλιπούσα  υπήρξε για πολλά χρόνια ένα από τα επίλεκτα μέλη του διδακτικού, ερευνητικού και επιστημονικού προσωπικού της Νομικής Σχολής ΕΚΠΑ.

Η Σχολή τιμώντας τη μνήμη της αλησμόνητης και αγαπητής συναδέλφου, αποφάσισε ως ελάχιστο δείγμα τιμής και ευγνωμοσύνης για το ακαδημαϊκό της ήθος, την προσφορά της στη νομική επιστήμη, αλλά και στην ανώτατη παιδεία και στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών:

1. Να αναρτηθεί μεσίστια η Ελληνική σημαία στα κτήρια της Νομικής Σχολής.
  2. Να παρακολουθήσουν τη εξόδιο ακολουθία, που θα γίνει την Παρασκευή 8 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 12.00 στον Ιερό Ναό του Αγίου Διονυσίου Αρεοπαγίτου, τα μέλη ΔΕΠ, το διοικητικό προσωπικό και οι φοιτητές της Νομικής Σχολής.
  3. Να εκφραστούν τα συλλυπητήρια των μελών της Σχολής στους συγγενείς της εκλιπούσης.
  4. Να αναρτηθεί η φωτογραφία της στη Νομική Σχολή.
  5. Να δημοσιευθεί το παρόν ψήφισμα στην ιστοσελίδα της Νομικής Σχολής και στην ιστοσελίδα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Αθήνα, 6 Οκτωβρίου 2021

Ο Κοσμήτορας