ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Η Σύγκλητος, μετά εισήγηση του Πρύτανη, εγκρίνει το υποβαλλόμενο Στρατηγικό Σχέδιο Ανάπτυξης 2019-2028 του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, όπως αυτό έχει διαμορφωθεί από ειδική Επιτροπή υπό την Προεδρία του Πρύτανη και έχει διανεμηθεί στα μέλη της Συγκλήτου.

Στο Στρατηγικό Σχέδιο Ανάπτυξης του Πανεπιστημίου Αθηνών για τη δεκαετία 2019-2028 περιγράφονται, μεταξύ άλλων, το Όραμα, η Αποστολή και οι Αξίες του ΕΚΠΑ και προσδιορίζονται, οι ακόλουθες πέντε κατευθυντήριες προτεραιότητες:

• Διαμόρφωση μιας κατάλληλης για τον 21ο αιώνα φυσιογνωμίας.
  • Προσέλκυση και αξιοποίηση γνήσιων και διαφορετικού τύπου ταλέντων.
  • Εφαρμογή καινοτόμων προσεγγίσεων στη διδασκαλία, τη μάθηση και την έρευνα.
  • Δημιουργία συνθηκών διάκρισης σε όλους τους τομείς δραστηριοποίησης του Πανεπιστημίου.
  • Ανάπτυξη της αντίληψης κοινότητας και της ιδρυματικής ευθύνης.

Οι πέντε αυτές κατευθυντήριες προτεραιότητες συνδυαζόμενες με τις αρχές της διαφάνειας και δημοσιότητας καθοδηγούν τη Διοίκηση, το ακαδημαϊκό, ειδικό διδακτικό και διοικητικό προσωπικό, ώστε να ευθυγραμμίζουν σ’ αυτές τη λήψη των διαχειριστικών και λειτουργικών αποφάσεων, την κατανομή των πόρων και τις δράσεις σε επίπεδο Πανεπιστημίου, Σχολών, Τμημάτων και διοίκησης. Όσο το Πανεπιστήμιο αναπτύσσεται και επιτυγχάνει τους στόχους του, οι προτεραιότητες αυτές θα προσαρμόζονται, ενώ θα αναδιαμορφώνονται και άλλα κομβικά στοιχεία του στρατηγικού σχεδίου.

Στρατηγικό σχέδιο ανάπτυξης 2019 - 2020