ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΟΥ Μ.ΚΟΥΤΣΙΛΙΕΡΗ ΣΕ ΕΠΙΤΙΜΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΑ ΑΠΘ

Με ιδιαίτερη χαρά και τιμή πληροφορήθηκα τόσο εγώ, όσο και οι συνάδελφοι της Σχολής Επιστημών Υγείας, την αναγόρευση του συναδέλφου και φίλου, Μιχάλη Κουτσιλιέρη, Ομότιμου Καθηγητή Πειραματικής Φυσιολογίας της Ιατρικής Σχολής  του ΕΚΠΑ  και  Προέδρου του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών, σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στις 24 Νοεμβρίου 2021.

Θερμά Συγχαρητήρια!

Ο Ομ.Καθηγητής Μιχάλης Κουτσιλιέρης , εκτός της αδιάλειπτης  προσφοράς του επί σειρά ετών στην Ιατρική Σχολή, υπήρξε επίσης ιδρυτής και Διευθυντής/Επιστημονικός Υπεύθυνος του ιδιαίτερα επιτυχημένου Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών της Ιατρικής Σχολής στη «Μοριακή και Εφαρμοσμένη Φυσιολογία». Επιπροσθέτως, ως Πρόεδρος του Ινστιτούτου Εφαρμοσμένης Φυσιολογίας και Άσκησης στην Ιατρική (ΙΕΦΑΙ) πέτυχε την αναγνώριση της «Θεραπευτικής Άσκησης» ως Συμπληρωματική Θεραπεία στη σύγχρονη ιατρική.

Έχει λάβει πολλές διακρίσεις ανάμεσα στις οποίες και το «Βραβείο Άριστης Πανεπιστημιακής Διδασκαλίας» εις μνήμη «Β. Ξανθόπουλου – Σ. Πνευματικού» του Ιδρύματος Έρευνας & Τεχνολογίας (ΙΤΕ)] του Πανεπιστημίου Κρήτης , αλλά και τιμητική διάκριση από την Ακαδημία Αθηνών στην «Χειρουργική Ουρολογία» για την Εργασία στο Επιστημονικό Περιοδικό “Molecular Medicine” με θέμα «Oncogenic role of Ec in prostate cancer». Από το 2020 έχει ορισθεί Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ).

Θερμά συγχαρητήρια και για τη νέα διάκριση αυτή στο συνάδελφο Μιχάλη Κουτσιλιέρη, με την ευχή να συνεχίσει το σημαντικότατο και πολύπλευρο έργο που επιτελεί.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας

Καθηγητής Εμμανουήλ Πικουλής