ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑΣ Κ. ΝΤΙΝΑΣ ΤΗΝΙΑΚΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ “NATURE”

Η κ. Ντίνα Τηνιακού, Καθηγήτρια Παθολογικής Ανατομικής και Διευθύντρια του Παθολογοανατομικού Εργαστηρίου στο Αρεταίειο Νοσοκομείο, Ιατρική Σχολή, Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών συμμετείχε σε πολυκεντρική μελέτη με θέμα το ηπατοκυτταρικό καρκίνωμα (HKK)  που αναπτύσσεται σε έδαφος μη αλκοολικής στεατοηπατίτιδας (NASH). H μελέτη που δημοσιεύθηκε στις 24 Μαρτίου 2021 στο επιστημονικό περιοδικό “Nature”, ένα από τα κορυφαία στον κόσμο, έχει τίτλο “NASH limits anti-tumour surveillance in immunotherapy-treated HCC” και συγγραφείς τους Pfister D et al. Nature. 2021 Mar 24. doi: 10.1038/s41586-021-03362-0. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33762733/ .

Η εν λόγω μελέτη με κύριους συγγραφείς τους Prof. Mathias Heikenwalder, Division of Chronic Inflammation and Cancer, German Cancer Research Center (DKFZ), Heidelberg, Germany και Prof. Josep Llovet, Mount Sinai Liver Cancer Program, Icahn School of Medicine, New York, NY, USA/Institució Catalana de Recerca i Estudis Avançats, Barcelona, Spain, ανέδειξε για πρώτη φορά την παρουσία δυλειτουργικών  CD8-PD1+ λεμφοκυττάρων στο ανοσιακό περιβάλλον της NASH και του ΗΚΚ που αναπτύσεται στο έδαφος της NASH. Ως εκ τούτου, μειώνεται η αποτελεσματικότητα των αναστολέων σημείων ελέγχου (check-point inhibitors) στην πρόληψη ή στη θεραπεία HKK σε πειραματικά μοντέλα. Σε ασθενείς με ΗΚΚ, η μελέτη έδειξε ότι η ανοσοθεραπεία είναι λιγότερο αποτελεσματική σε εκείνους με ΗΚΚ λόγω NASH ή κατάχρησης αλκοόλ συκγριτικά με αυτούς που έχουν ΗΚΚ αναπτυχθέν σε έδαφος χρόνιας ιογενούς ηπατίτιδας. Τα δημοσιευθέντα αποτελέσματα αναμένεται να έχουν μεγάλο αντίκτυπο στη θεραπευτική προσέγγιση ασθενών με ΗΚΚ που δεν σχετίζεται με ιογενή λοίμωξη.