ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α. ΣΤΟ INNOVENT FORUM 2024

Συμμετοχή του Ε.Κ.Π.Α. στο Innovent Forum 2024

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Υγείας Καθηγητής κ. Εμμανουήλ Πικουλής συμμετείχε ως προσκεκλημένος ομιλητής στο Innovent Forum 2024 στις 9 Φεβρουαρίου 2024, μια σημαντική ετήσια υβριδική εκδήλωση επιστήμης και τεχνολογίας, η οποία στόχο έχει να αναδείξει καινοτόμες τεχνολογικές λύσεις σε καίριούς τομείς της κοινωνίας στο Πάρκο Καινοτομίας JOIST στη Λάρισα.

Έχοντας ως κεντρική θεματική το «Tech for Humanity», το Innovent Forum εστίασε στους τομείς της Εκπαίδευσης, του Περιβάλλοντος, της Ενέργειας, των Έξυπνων πόλεων, του Gaming, του Πολιτισμού, της Υγείας και του Κατασκευαστικού τομέα.

Ο Καθηγητής κ. Εμμανουήλ Πικουλής, στη στρογγυλή τράπεζα με θέμα «Ενιαία Yγεία: Mία Σύνθετη & Συστημική Στρατηγική για Ολιστική Υγεία, Ευημερία & Βιωσιμότητα», με συντονιστή τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κ. Χαράλαμπο Μπιλίνη και συνομιλητές τους κ.κ. Δρ Χρυσή Λασπίδου, Καθηγήτρια του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Δημοσθένη Σαρηγιάννη, Πρόεδρο στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Κώστα Τσιάμη, Επίκουρο Καθηγητή στο Τμήμα Δημόσιας και Ενιαίας Υγείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, τόνισε την ανάγκη οριζόντιας διαχείρισης των φυσικών καταστροφών, με δεδομένο ότι ένα από τα βασικά μαθήματα της πανδημίας ήταν η αλληλεξάρτηση των συστημάτων υγείας, των χωρών και των κοινωνιών.