ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΜΟΥΣΕΙΑ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017 ΣΤΟ ΕΥΡΥ ΚΟΙΝΟ

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στο πλαίσιο του επετειακού εορτασμού των 180 χρόνων λειτουργίας του άνοιξε και πάλι στο ευρύ κοινό τα Πανεπιστημιακά Μουσεία το Σάββατο 7 Οκτωβρίου 2017.

Η συμμετοχή του κόσμου, μικρών και μεγάλων, υπήρξε εντυπωσιακή στα Μουσεία της Σχολής Επιστημών Υγείας στις πανεπιστημιακές εγκαταστάσεις στο Γουδή, στα Μουσεία της Πανεπιστημιούπολης Ζωγράφου καθώς και στο Μουσείο Ιστορίας. Οι επισκέπτες έζησαν την εμπειρία της γνωριμίας του σπάνιου θησαυρού που διαθέτουν τα επί μέρους πανεπιστημιακά μουσεία με την παρουσία και την συνδρομή των καθηγητών και των διευθυντών των Μουσείων.

Στο Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών οκτώ καλλιτέχνες που φιλοτέχνησαν έργα για την έκθεση «Το λάβαρο του Πανεπιστημίου Αθηνών: Σύγχρονες εικαστικές προσεγγίσεις» παρουσίασαν στους επισκέπτες το σκεπτικό της σύλληψης και της δημιουργίας των έργων τους. Συγκεκριμένα συμμετείχαν οι: Αντώνιος (Παναγόπουλος), Πελαγία Κυριαζή, Ελένη Λύρα, Δήμητρα Σιατερλή, Δημήτρης Σκουρογιάννης και ο Άγγελος Σκούρτης.

Η πρωτοβουλία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών να ανοίξει για μια ακόμη φορά τα μουσεία του στο ευρύ κοινό αποτελεί έμπρακτη απόδειξη της εξωστρέφειας και της πρόθεσης του να φέρει πιο κοντά την πανεπιστημιακή κληρονομιά στην κοινωνία.

Γραφείο Τύπου ΕΚΠΑ