ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΥΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α. ΜΑΡΙΑΝΝΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΟΥ ΩΣ ΜΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ

Υποδοχή της Καθηγήτριας της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Μαριάννας Καραμάνου ως μέλους της Γαλλικής Ιατρικής Ακαδημίας

Την Τρίτη 9 Ιανουαρίου 2024, στο Παρίσι, στο πλαίσιο της ετήσιας πανηγυρικής συνεδρίας της Γαλλικής Ιατρικής Ακαδημίας (Académie Nationale de Médecine) πραγματοποιήθηκε η επίσημη υποδοχή της Καθηγήτριας Μαριάννας Καραμάνου ως αντεπιστέλλoν μέλος της.

Η κα Καραμάνου εκλέχθηκε στην Α΄ τάξη (Ιατρική και Ιατρικές Επιστήμες) για το διεθνώς αναγνωρισμένο έργο της στην Ιστορία της Ιατρικής.

Κατά την διάρκεια της τελετής, ο πρόεδρος της Ακαδημίας Kαθηγητής Jean-Pierre Goullé παρουσίασε το βιογραφικό της ενώ ο γραμματέας της Ακαδημίας Kαθηγητής Christian Boitard της επέδωσε το μετάλλιο.

Στην τελετή παρευρέθηκε ο Πρέσβης της Ελλάδας στην Γαλλία κ. Δημήτριος Ζεβελάκης καθώς και πλήθος άλλων επισήμων και μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας.

Η κα Καραμάνου είναι η πρώτη γυναίκα καθηγήτρια από την ίδρυση του Ε.Κ.Π.Α. (1837) που λαμβάνει τον τίτλο αυτό καθώς και το νεότερο εκλεγμένο μέλος της Γαλλικής Ιατρικής Ακαδημίας.

Η Γαλλική Ιατρική Ακαδημία αποτελεί γνωμοδοτικό όργανο της Γαλλικής κυβέρνησης, και τα μέλη της ανταποκρίνονται σε αιτήματα που αφορούν την δημοσία υγεία, την ιατρική ηθική και την δεοντολογία. Από την ίδρυσή της το 1820 έως σήμερα ανάμεσα στα μέλη της συμπεριλαμβάνονται 11 νομπελίστες καθώς και κορυφαίοι επιστήμονες όπως ο Louis Pasteur, η Marie Curie κ.ά.

Η Μαριάννα Καραμάνου είναι Δερματολόγος-Αφροδισιολόγος, Kαθηγήτρια Επιστημολογίας, Ιστορίας και Ηθικής της Ιατρικής στην Ιατρική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α. Έχει διατελέσει Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιστορίας της Ιατρικής στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης, Επισκέπτρια Καθηγήτρια στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Claude Bernard- Lyon και ερευνήτρια στο Ινστιτούτο Ανθρωπιστικών Επιστημών στην Ιατρική, στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου της Λωζάννης. Παράλληλα είναι συνεργαζόμενο μελος ΔΕΠ του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών. Το ερευνητικό και εκπαιδευτικό της έργο εστιάζει στην Ιστορία της Ιατρικής, στην Ιατρική Ηθική και στην Ιατρική στις Ανθρωπιστικές Επιστήμες (medical humanities).