ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΓΕΕΘΑ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ (ΕΚΠΑ)

Την Τρίτη 31 Μαΐου 2022 ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ Στρατηγός Κωνσταντίνος Φλώρος δέχθηκε στο γραφείο του τον Αντιπρύτανη Έρευνας και Δια Βίου Μάθησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) Καθηγητή κ. Νικόλαο Βούλγαρη και τον Πρόεδρο του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ Καθηγητή κ. Στυλιανό Κώτσιο, λόγω της παρουσίας τους στο ΓΕΕΘΑ για την υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ του ΓΕΕΘΑ και του ΕΚΠΑ.

Ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ ευχαρίστησε τους κ. κ. Καθηγητές για την επίσκεψή τους, επισημαίνοντας ότι η διαρκής σχέση των Ενόπλων Δυνάμεων με την Πανεπιστημιακή Κοινότητα σε ό,τι αφορά στην επιμόρφωση των στελεχών και οπλιτών αποτελεί προτεραιότητα για το ΓΕΕΘΑ και υποστηρίζει την αποκατάσταση αμφίδρομης επικοινωνίας και συνεργασίας στους τομείς της έρευνας και της καινοτομίας.

Το Μνημόνιο Συνεργασίας υπεγράφη παρουσία του Υπαρχηγού ΓΕΕΘΑ Αντιναύαρχου Ιωάννη Δρυμούση ΠΝ, από τον Διευθυντή Β΄ Κλάδου του ΓΕΕΘΑ Υποστράτηγο Ιωάννη Δημητρέλλο και τον Αντιπρύτανη Έρευνας και Δια Βίου Μάθησης του ΕΚΠΑ Καθηγητή κ. Νικόλαο Βούλγαρη.

• Title