EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ATHENS PIL: “INTERNATIONAL LAW AND THE WAR IN UKRAINE”

Τετάρτη 30 Μαρτίου 2022

Κάθε μέρα που περνάει, ο πόλεμος στην Ουκρανία λαμβάνει νέες διαστάσεις που προστίθενται στις τεκτονικές εξελίξεις τις οποίες έχει ήδη προκαλέσει. Το Κέντρο Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ θα φιλοξενήσει την Τετάρτη 30 Μαρτίου 2022 και ώρα 18.00, τον Καθηγητή Marko Milanovic, διακεκριμένο διεθνολόγο από το Πανεπιστήμιο του Νότιγχαμ (Ηνωμένο Βασίλειο), που θα εκθέσει τη δική του οπτική για το φλέγον αυτό ζήτημα, τις παρεμβάσεις των διεθνών οργανισμών και δικαιοδοτικών οργάνων, τις αλλαγές που συντελούνται στο ευρωπαϊκό και διεθνές σκηνικό, τις επιπτώσεις στη διεθνή δικαιοταξία, τα προσφυγικά ρεύματα, κλπ.

Σχολιάζει ο Καθηγητής Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου και Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Λίνος-Αλέξανδρος Σισιλιάνος. Συντονίζει η Καθηγήτρια Δημοσίου Διεθνούς Δικαίου της Νομικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Μαρία Γαβουνέλη.

Για να δείτε την αφίσα της εκδήλωσης και να κάνετε εγγραφή, δείτε τον ακόλουθο σύνδεσμο