180 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΠΑ

ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΕΚΘΕΣΗΣ ΑΡΧΑΙΩΝ ΚΥΠΡΙΑΚΩΝ ΑΓΓΕΙΩΝ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Τετάρτη 24 Μαΐου 2017

Την Πέμπτη 25 Μαΐου 2017 και ώρα 11.00 στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (στον 2ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής) θα πραγματοποιηθεί η πρώτη επίσημη παρουσίαση της έκθεσης με τίτλο «Μια νεανική αρχαιολογική συλλογή: από τη Λευκωσία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών». Πρόκειται για την έκθεση 15 αρχαίων κυπριακών αγγείων, τα οποία δώρισε πρόσφατα ο ομότιμος καθηγητής Πασχάλης Μ. Κιτρομηλίδης στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης.

Την παρουσίαση θα τιμήσουν με την παρουσία τους ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής κ. Α.-Μ. Δημόπουλος, και ο Πρόεδρος του Ιδρύματος Α. Γ. Λεβέντη, κ. Α. Π. Λεβέντης.

Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2017 και του επίσημου εορτασμού των 180 ετών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών – Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας