EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΩΣΤΗ ΠΑΛΑΜΑ

Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2019 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ "ΑΛΚΗΣ ΑΡΓΥΡΙΑΔΗΣ", ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30

Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ ΣΗΜΕΡΑ

Υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας

κυρίου Προκοπίου Παυλοπούλου

Με αφορμή την πρόσφατη έκδοση των πρώτων πέντε τόμων της σειράς των Απάντων του Κωστή Παλαμά και επίσης με αφορμή την συμπλήρωση 160 χρόνων από την γέννηση του ποιητή, το Ίδρυμα Παλαμά, φορέας της έκδοσης των Απάντων του Κωστή Παλαμά, ο Τομέας Νεοελληνικής Φιλολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α. και το λογοτεχνικό περιοδικό Νέα Ευθύνη, συνδιοργανώνουν εκδήλωση για τον ποιητή Κωστή Παλαμά που θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης» του κεντρικού κτηρίου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Θα συμμετάσχουν έγκριτοι νεοελληνιστές και μελετητές του Παλαμά, οι οποίοι συμμετέχουν στην ομάδα των φιλολογικών επιμελητών των Απάντων, καθώς και σύγχρονοι ποιητές και λογοτεχνικοί κριτικοί που γνωρίζουν σε βάθος το έργο του Παλαμά και διαλέγονται με αυτό (κατά αλφαβητική σειρά: Γιώργος Βαρθαλίτης, Ευριπίδης Γαραντούδης, Κ.Γ. Κασίνης, Άννα Κατσιγιάννη, Δημήτρης Κοσμόπουλος, Παντελής Μπουκάλας, Θεοδόσης Πυλαρινός, Κώστας Χατζηαντωνίου, Βαγγέλης Χατζηβασιλείου και Μάρα Ψάλτη).

Η εκδήλωση, που θα διαρθρωθεί σε δύο μέρη, στοχεύει στην ανάπτυξη του προβληματισμού γύρω από τη σημασία του έργου του Παλαμά, θεωρημένου από τη σημερινή σκοπιά: ποιες πλευρές του έργου του εξακολουθούν να μας ενδιαφέρουν σήμερα, από αισθητική και στοχαστική σκοπιά, και γιατί; Η εις βάθος μελέτη του παλαμικού έργου, έτσι όπως επιτυγχάνεται από την έκδοση των Απάντων, το φωτίζει με τρόπο διαφορετικό, αποκαλύπτοντάς μας έναν περισσότερο σύνθετο Παλαμά από αυτόν που γνωρίσαμε στο παρελθόν;

Στην εκδήλωση συμμετέχουν:

Γιώργος Βαρθαλίτης, ποιητής-δοκιμιογράφος

Ευριπίδης Γαραντούδης, καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας ΕΚΠΑ

Κ.Γ. Κασίνης, ομότιμος καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας ΕΚΠΑ, γενικός γραμματέας Ιδρύματος Παλαμά

Άννα Κατσιγιάννη, επίκουρη καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών

Δημήτρης Κοσμόπουλος, ποιητής-δοκιμιογράφος

Παντελής Μπουκάλας, ποιητής-δοκιμιογράφος

Θεοδόσης Πυλαρινός, ομότιμος καθηγητής Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Ιονίου Πανεπιστημίου

Κώστας Χατζηαντωνίου, ιστορικός, δοκιμιογράφος και πεζογράφος

Βαγγέλης Χατζηβασιλείου, κριτικός λογοτεχνίας

Μάρα Ψάλτη, φιλόλογος