EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ: "ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ. ΟΙ ΑΠΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ: Η ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΟΘΩΝΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΤΟ 1837"

Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΜΕΓΑΡΟΥ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 28)

Η Ακαδημία Αθηνών, το Τμήμα Μουσείων και Ιστορικών Αρχείων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το ΄Ιδρυμα Διεθνών Νομικών Μελετών Καθηγητού Ηλία Κρίσπη και Δρ. Αναστασίας Σαμαρά-Κρίσπη συνδιοργανώνουν εκδήλωση με θέμα: "Ιστορία της Εκπαίδευσης. Οι απαρχές της ανώτατης εκπαίδευσης στην Ελλάδα: Η ίδρυση του Οθωνείου Πανεπιστημίου το 1837" που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 30 Ιανουαρίου 2024, ώρα 18.30, στηνΑνατολική Αίθουσα Μεγάρου Ακαδημίας Αθηνών (Πανεπιστημίου 28).