EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ε.Κ.Π.Α.: ΥΠΟΔΟΧΗ 174 ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΡΙΩΝ ERASMUS+, CIVIS ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Ε.Κ.Π.Α.: Υποδοχή 174 εισερχόμενων φοιτητών και φοιτητριών Erasmus+, CIVIS και των προγραμμάτων διεθνούς κινητικότητας

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών υποδέχτηκε 174 εισερχόμενους φοιτητές και φοιτήτριες Erasmus+, CIVIS και προγραμμάτων διεθνούς κινητικότητας στην Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου στις 19 Φεβρουαρίου 2024. Στόχος της εκδήλωσης ήταν να διευκολυνθεί η ομαλή προσαρμογή των φοιτητών από το εξωτερικό στην πανεπιστημιακή κοινότητα και την ελληνική κουλτούρα και κοινωνία.

Η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, Καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαϊωάννου υποδέχθηκε τους νεοεισερχόμενους και στην εναρκτήρια ομιλία παρουσίασε στους φοιτητές και τις φοιτήτριες το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, ακολούθησε η ομιλία της Καθηγήτριας του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών κ. Άννας Καρακατσούλη, αναφορικά με το μάθημα επιλογής «Σύγχρονη Ελλάδα: Ιστορία, Τέχνες και Γράμματα» (“Contemporary Greece: History, Arts and Letters”), το οποίο προσφέρεται στην αγγλική γλώσσα από το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών σε όλους τους εισερχόμενους φοιτητές ανεξαρτήτως Τμήματος και επιστημονικού αντικειμένου και επιδιώκει να γνωρίσει στους φοιτητές και τις φοιτήτριες τον ελληνικό πολιτισμό. Έπειτα, η κ. Αναστασία Μαγγανά, από το Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας, παρουσίασε εν συντομία το Διδασκαλείο, η κ. Κατίνα-Ευαγγελία Κυριακού, από τη Διεύθυνση Φοιτητικής Μέριμνας/Γραφείο Αθλητικών Δραστηριοτήτων, θέματα που αφορούν στη φοιτητική μέριμνα και στις εγκαταστάσεις και τις υπηρεσίες του Γυμναστηρίου, και η φοιτήτρια Νομικής, κ. Γιοβάνα Θεοδοσοπούλου, μέλος του Φωτογραφικού Τομέα του ΠΟΦΠΑ, τις δυνατότητες δημιουργικής απασχόλησης μέσω αυτού. Τέλος, η φοιτήτρια του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας και Αντιπρόεδρος ESN KAPA Athens κ. Λαμπρινή Παπαγιάννη μίλησε σχετικά με τον οργανισμό και τις ευκαιρίες που αυτός προσφέρει για πολιτιστική κατανόηση, ψυχαγωγία και κοινωνικοποίηση των ξένων φοιτητών και φοιτητριών.

Την εκδήλωση διοργάνωσε το Τμήμα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων (Τ.Ε.Δ.Σ.) από το οποίο συμμετείχαν η Προϊστάμενη κ. Φωτεινή Φρύδα, ο Υπεύθυνος Εισερχόμενης Κινητικότητας φοιτητών Erasmus+ κ. Σπυρίδων Αντώνιος Κλουδάς και η κ. Υπεύθυνη Εισερχόμενης Κινητικότητας φοιτητών CIVIS κ. Γεωργία Εξηνταβελώνη.