EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ 2019 ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019 ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ, ΠΑΝ/ΛΗ ΙΛΙΣΙΑ

Το Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών) συμμετέχει στον εορτασμό των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2019 με δύο εκθέσεις:

• ατομική έκθεση του εικαστικού Βασίλη Παπαγεωργίου με τίτλο «Χρόνος Αναπλήρωσης - Τοπία του Αγρινίου»
  • ομαδική έκθεση των μελών της Φιλοσοφικής Σχολής με τίτλο «’Οι Ζωγράφοι της Κυριακής’ της Φιλοσοφικής Σχολής».

Τα εγκαίνια των εκθέσεων θα γίνουν την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου στις 14.00΄. Ειδικά για τις ΕΗΠΚ, το Μουσείο θα παραμείνει ανοικτό και το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου, από 10.00΄ έως 14.00΄. Οι εκθέσεις θα διαρκέσουν ως τις 30 Νοεμβρίου 2019.
Το Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης λειτουργεί Δευτέρα έως Παρασκευή, από 08.30΄ έως 16.30΄ στον 2ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών στην Πανεπιστημιόπολη Ζωγράφου.