EΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

"ΠΑΣΧΑ: Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΝ ΕΤΕΡΑ ΜΟΡΦΗ" - ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ-ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΚΟΣΜΗΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ

Σάββατο 18 Απριλίου 2020 ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ
"Πάσχα: Ο Χριστός εν ετέρα μορφή" - Πασχαλινή διαδικτυακή φοιτητική συνάντηση-εκπομπή της Κοσμητείας της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ

"ΠΑΣΧΑ: Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΝ ΕΤΕΡΑ ΜΟΡΦΗ" - ΠΑΣΧΑΛΙΝΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ-ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ
Μεγάλο Σάββατο, 18 Απριλίου 2020, ώρα 17:00-20:00. Συμμετοχή: μέσω Η/Υ ή μέσω τηλεφώνου, σύμφωνα με τις οδηγίες της πρόσκλησης

ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Η Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σας προσκαλεί στην πασχαλινή διαδικτυακή συνάντηση-εκπομπή με θέμα "Πάσχα: Ὁ Χριστός ἐν ἑτέρᾳ μορφῇ", μια πρωτοβουλία των φοιτητών και φοιτητριών της Γραμματείας του Διεθνούς Συνεδρίου "Η Ορθόδοξη Θεολογία στον 21ο αιώνα. Προκλήσεις και Προοπτικές".

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ: ΜΕΓΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ, 18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020, 17:00-20:00

Καθώς ετοιμαζόμαστε να εορτάσουμε την «ἑορτῶν ἑορτὴν» και «πανήγυριν πανηγύρεων» της συγχωρήσεως και της αγάπης εν μέσω των μέτρων πρόληψης και προστασίας από την επιδημία του κορονοϊού, προσκαλούμε όλες και όλους, καθηγητές και προσωπικό, προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές και φοιτήτριες να αφιερώσετε ένα «δίλεπτο» από το χρόνο σας συμμετέχοντας στη διαδικτυακή μας συνάντηση-εκπομπή και στέλνοντας το δικό σας προσωπικό πασχαλινό μήνυμα προς την πανεπιστημιακή κοινότητα αλλά και προς τον κόσμο ευρύτερα.

Έχοντας ως κεκτημένο το γεγονός ότι το Πανεπιστήμιό μας και η Θεολογική Σχολή ξεκίνησαν άμεσα τα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά τους μαθήματα μέσω τηλεδιδασκαλίας, η πρωτοβουλία μας θέλει να υπογραμμίσει ότι είμαστε όλες και όλοι μαζί μια ενιαία κοινότητα και ότι μαζί μπορούμε να συνεορτάσουμε, αν και κάπως διαφορετικά αυτή τη φορά, τη μεγάλη γιορτή της Εκκλησίας, το Πάσχα. Με τον τρόπο αυτό, δεικνύουμε ότι η αποστασιοποίηση της ανάγκης δεν μπορεί να μας κρατά σε απομόνωση, είμαστε πρώτιστα κοινότητα ζωής και αλληλεγγύης, έχοντας θεμέλιο την πίστη της Εκκλησίας στο γεγονός της Αναστάσεως στο οποίο «θανάτου ἑορτάζομεν νέκρωσιν, Ἄδου τήν καθαίρεσιν,
ἄλλης βιοτῆς τῆς αἰωνίου ἀπαρχήν...».

Η διαδικασία συμμετοχής στη διαδικτυακή μας εκπομπή είναι απλή:

ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ 1: ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: https://deantheoluoa.my.webex.com/meet/inn

ΟΔΗΓΙΕΣ: Με την έναρξη της εκπομπής ακολουθείτε τον σύνδεσμο και έπειτα από σύντομη αυτοματοποιημένη διαδικασία συνδέεστε με την εκδήλωση. Όσες και όσοι δεν έχουν εγκαταστημένη την εφαρμογή Webex στη συσκευή τους, επιλέγουν «join from your browser». Στην αρχή της διατύπωσης του μηνύματός σας αναφέρετε το όνομα, το επώνυμό και την ιδιότητά σας, ενώ έχετε ανοικτά μικρόφωνο και κάμερα (εφόσον είναι διαθέσιμη).

ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ 2: ΜΕΣΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ (211 990 2394)

ΟΔΗΓΙΕΣ: Με την έναρξη της εκπομπής καλείτε, από σταθερό/κινητό τηλέφωνο στο 211 990 2394.
- Στο πρώτο μήνυμα που θα ζητηθεί access code πληκτρολογείτε: 144881567#
- Στο δεύτερο μήνυμα που θα ζητηθεί attendee ID πληκτρολογείτε: # και συνδέεστε αυτόματα.

Πληροφορίες και υποστήριξη: +30 694 630 3954 (κ. Δ. Αλεξόπουλος)

Οι εορταστικές παρεμβάσεις σας και τα πασχαλινά σας μηνύματα που θα διατυπωθούν επώνυμα θα καταγραφούν ως ενιαίο σύνολο και η εκπομπή θα αναρτηθεί στις ιστοσελίδες και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης της Θεολογικής Σχολής εντός της Διακαινησίμου Εβδομάδας.

Ο Κοσμήτωρ
της Θεολογικής Σχολής