ΗΜΕΡΙΔΕΣ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ "ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ EU4HEALTH 2021-2027"

Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ STRATOS VASSILIKOS, ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 114, ΑΘΗΝΑ

Στα πλαίσια έναρξης του εκπαιδευτικού προγράμματος στην ψυχοκοινωνική παρέμβαση «Ας Μιλήσουμε για τα Παιδιά» (Let’s Talk About Children), μέρος του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ΕU4Health 2021-2027, που διοργανώνεται από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ), σας προσκαλούμε να συμμετέχετε στην εναρκτήρια εκδήλωση.

Σκοπός της εναρκτήριας εκδήλωσης είναι η ενημέρωση εκπαιδευτικών και επαγγελματιών ψυχικής υγείας, καθώς και του ευρύτερου κοινού, για τους στόχους και την αποτελεσματικότητα της παρέμβασης «Ας Μιλήσουμε για τα Παιδιά» στην ψυχική υγεία παιδιών και των οικογενειών τους σε σχολικό πλαίσιο. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ας Μιλήσουμε για τα Παιδιά» ΕU4Health 2021-2027 αφορά την εκπαίδευση σε μία βραχεία, δομημένη και αποτελεσματική παρέμβαση, η οποία ανοίγει δίαυλο επικοινωνίας και συνεργασίας μεταξύ εκπαιδευτικών και γονέων για τη βέλτιστη υποστήριξη και κάλυψη των ψυχοκοινωνικών αναγκών των παιδιών και την προώθηση της θετικής γονικής λειτουργίας.

Η εναρκτήρια εκδήλωση θα περιλαμβάνει ομιλίες από τον Γεράσιμο Α. Κολαΐτη, Ομότιμο Καθηγητή, Ιατρική Σχολή, ΕΚΠΑ και Επιστημονικό Υπεύθυνο του προγράμματος για την Ελλάδα, την Tytti Solantaus, Ομότιμη Καθηγήτρια, Finnish Institute for Health and Welfare, Φινλανδία και Δημιουργό του προγράμματος «Ας Μιλήσουμε για τα Παιδιά», τον Γεώργιο Γιαννακόπουλο, Επίκουρο Καθηγητή, Ιατρική Σχολή, ΕΚΠΑ, μέλος της Επιστημονικής Ομάδας του προγράμματος για την Ελλάδα, καθώς και από εκπροσώπους από το Υπουργείο Υγείας, το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, το Υπουργείο Κοινωνικής Συνοχής και Οικογένειας, και από την Περιφέρεια Αττικής.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου, 18:00 – 21:00, στο Ξενοδοχείο Stratos Vassilikos, Μιχαλακοπούλου 114, Αθήνα.

Η συμμετοχή στην εκδήλωση είναι ελεύθερη.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εκδήλωση, μπορείτε να επικοινωνήσετε στη διεύθυνση: ltc@uoa.gr

Αφίσα Εκδήλωσης